Facebook
Twitter
YouTube
Instagram

The British Academy of Film and Television Arts has today announced the nominations for the Virgin Media British Academy Television Awards and British Academy Television Craft Awards. These awards reward the very best in television craft and television programmes broadcast in the UK in 2019. The Virgin Media British Academy Television Awards ceremony will be Friday 31 July on BBC One with the British Academy Television Craft Awards taking place online on Friday 17 July.

Top nominees:

Chernobyl (14): – Costume Design, Director Fiction, Editing Fiction, Make-up & Hair Design, Original Music, Photography & Lighting Fiction, Production Design, Scripted Casting, Sound Fiction, Special, Visual & Graphic Effects, Writer Drama, Leading Actor, Mini-Series and Supporting Actor – 11 Craft/three Television Awards nominations

The Crown (7): – Photography & Lighting Fiction, Production Design, Sound Fiction, Special, Visual & Graphic Effects, Drama Series, Supporting Actor and Supporting Actress – four Craft/three Television

Fleabag (6): – Director Fiction, Editing Fiction, Writer Comedy, Female Performance in a Comedy Programme (2) and Scripted Comedy – three Craft/three Television

Giri/Haji (6): – Editing Fiction, Original Music, Scripted Casting, Drama Series, Leading Actor and Supporting Actor – three Craft/three Television

His Dark Materials (5): – Costume Design, Photography & Lighting Fiction, Sound Fiction, Special, Visual & Graphic Effects and Titles – all Craft

The Virtues (5): – Director Fiction, Writer Drama, Leading Actor, Mini-Series and Supporting Actress – two Craft/three Television

Killing Eve (4): – Editing Fiction, Original Music, Production Design and Leading Actress – three Craft/one Television

Sex Education (4): – Breakthrough Talent, Production Design, Scripted Casting and Male Performance in a Comedy Programme – three Craft/one Television

Top Boy (4):- Breakthrough Talent, Photography & Lighting Fiction, Scripted Casting and Supporting Actress – three Craft/one Television

First time nominees in Performance Categories:

Callum Turner (BTB in 2014)

Frankie Boyle

Gbemisola Ikumelo

Guz Khan

Helen Behan

Jasmine Jobson

Joe Absolom

Josh O’Connor (BTB in 2017, EE Rising Star Nominee in 2018)

Mo Gilligan

Naomi Ackie

Ncuti Gatwa

Sarah Kendall

Sian Clifford

Stellan Skarsgård

Takehiro Hira

Youssef Kerkour