Facebook
Twitter
YouTube
Instagram

Tonight, the Critics Choice Association (CCA) announced the winners of the 26th annual Critics Choice Awards LIVE on The CW during an in-person/virtual hybrid ceremony hosted for the third time by acclaimed film, television, and stage star Taye Diggs.  The full list of winners can be found below. 

“Nomadland” led the winners in the film categories, taking home four awards including Best Picture, Best Director and Best Adapted Screenplay for Chloé Zhao, and Best Cinematography for Joshua James Richards.  Zhao is the first Chinese woman to win as either director or writer. 

“Ma Rainey’s Black Bottom” followed closely behind, winning three categories including Best Actor for the late Chadwick Boseman, Best Costume Design, and Best Hair and Makeup.  Best Actress was awarded to Carey Mulligan for “Promising Young Woman,” which also earned a Best Original Screenplay win for Emerald Fennell.  Best Supporting Actor went to Daniel Kaluuya for “Judas and the Black Messiah,” and Best Supporting Actress to Maria Bakalova for “Borat Subsequent Moviefilm.”   

In the series categories, “The Crown” took four categories, the most of the night, winning Best Drama Series, Best Actor in a Drama Series for Josh O’Connor, Best Actress in a Drama Series for Emma Corrin, and Best Supporting Actress in a Drama Series for Gillian Anderson.  In the comedy genre, “Ted Lasso” won all three categories for which it was nominated: Best Comedy Series, Best Actor in a Comedy Series for Jason Sudeikis, and Best Supporting Actress in a Comedy Series for Hannah Waddingham.  “The Queen’s Gambit” took the prize for Best Limited Series, and its leading lady Anya Taylor-Joy won Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television. 

The race for “Best Comedy Special,” which was dominated entirely by Netflix nominees, resulted in a tie between “Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill” and “Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia.” 

As was previously announced, John David Washington presented this year’s SeeHer Award to his “Malcolm & Marie” co-star, Zendaya.  The SeeHer Award recognizes a woman who embodies the values set forth by the SeeHer movement, to push boundaries, defy stereotypes and acknowledge the importance of authentic portrayals of women across the entertainment landscape. 

After leading the nominations, Netflix also won the most awards of any studio/network with a total of 14.  Amazon Studios and Searchlight Pictures each won four. 

Critics Choice Awards are bestowed annually to honor the finest in cinematic and television achievement.  Historically, they are the most accurate predictor of Academy Award nominations. 

The 26th annual Critics Choice Awards show was produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment.  The CCA is represented by Dan Black of Greenberg Traurig. 

WINNERS OF THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS:

BEST PICTURE:

Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST ACTOR:

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

BEST ACTRESS:

Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features) 

BEST SUPPORTING ACTOR:

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) 

BEST SUPPORTING ACTRESS:

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios) 

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS:

Alan Kim – Minari (A24) 

BEST ACTING ENSEMBLE:

The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

BEST DIRECTOR:

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY:

Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features) 

BEST ADAPTED SCREENPLAY:

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST CINEMATOGRAPHY:

Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST PRODUCTION DESIGN:

Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix) 

BEST EDITING – TIE:

Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios) 

BEST COSTUME DESIGN

Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

BEST HAIR AND MAKEUP:

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

BEST VISUAL EFFECTS:

Tenet (Warner Bros.) 

BEST COMEDY:

Palm Springs (Hulu and NEON) 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:

Minari (A24) 

BEST SONG:  

Speak Now – One Night in Miami (Amazon Studios) 

BEST SCORE:

Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – Soul (Disney) 

SERIES CATEGORIES 

BEST DRAMA SERIES:

The Crown (Netflix) 

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES: 

Josh O’Connor – The Crown (Netflix) 

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES:

Emma Corrin – The Crown (Netflix) 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES:

Michael K. Williams – Lovecraft Country (HBO) 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES:

Gillian Anderson – The Crown (Netflix) 

BEST COMEDY SERIES:

Ted Lasso (Apple TV+) 

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+) 

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES:

Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop) 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES:

Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop) 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES:

Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+) 

BEST LIMITED SERIES:

The Queen’s Gambit (Netflix) 

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Hamilton (Disney+) 

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION:

John Boyega – Small Axe (Amazon Studios) 

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION:

Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit (Netflix) 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Donald Sutherland – The Undoing (HBO) 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION:   

Uzo Aduba – Mrs. America (FX) 

BEST TALK SHOW

Late Night with Seth Meyers (NBC) 

BEST COMEDY SPECIAL – TIE:

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill (Netflix) 

Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia (Netflix) 

BEST SHORT FORM SERIES:

Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler (AMC/Youtube)